Blog

  • Data dodania: 19.03.2023
  • Autor wpisu: Magdalena Geraszek
Marzeniem, wielu z nas jest własny domek z ogródkiem. Myśląc o budowie domu w pierwszej kolejności szukamy działki w dogodnej dla nas lokalizacji. W tym artykule powiem, w jaki sposób można sprawdzić, czy dana działka nadaje się pod zabudowę wymarzonego domu.

Co znaczy działka budowlana?

Na rynku nieruchomości dostępne są w sprzedaży grunty budowalne. Decydując się na zakup działki pod budowę domu należy sprawdzić kilka istotnych szczegółów. Warto wiedzieć, że działka pod zabudowę powinna spełniać określone warunki, wśród których są: dostęp do drogi publicznej, cechy geometryczne oraz posiadają ściśle określoną wielkość. Nie bez znaczenia jest też dostęp do mediów umożliwiających korzystanie z gruntu przez ich właścicieli.

Jak zweryfikować przeznaczenia działki?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu, czyli akt prawny, w którym ustala się przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Dzięki niemu możliwa jest weryfikacja pod jaką zabudowę przeznaczony jest grunt. Dokument ten określa również linię zabudowy, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do działki, wymiary zabudowy, zasady jej budowy i modernizacji.

Aby uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy udać się do właściwego dla danego terenu urzędu gminy, a w przypadku miast do urzędu miasta, i złożyć odpowiedni formularz. Wniosek można złożyć również online przez profil zaufany: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_1423_00. Opłata skarbowa od wypisu wynosi do 5 stron – 30 zł, a powyżej 5 stron – 50 zł. Opłata skarbowa za wyrys wynosi 20 zł za każdą pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – nie więcej niż 200 zł. Zsumowana zatem opłata za wypis i wyrys nie przekroczy 250 zł. Dodatkowo przed zakupem działki warto sprawdzić studium przestrzennego zagospodarowania gminy. Wskazuje on jakie inwestycje będą przeprowadzane w pobliżu terenu wraz z infrastrukturą techniczną.


Warunki zabudowy

Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę domu jest zakup gruntu rolnego, a następnie odrolnienie działki i przekształcenie jej na budowlaną. Odrolnienie działki jest działaniem obarczonym pewnym ryzykiem, wymagającym sporo cierpliwości i niestety bardzo czasochłonnym.

Jeżeli chcesz odrolnić działkę w pierwszej kolejności sprawdź czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania. Jeżeli w planie zagospodarowania działka ma przeznaczenie rolne, konieczna będzie zmiana planu. Procedura ta może trwać parę lat, a w niektórych przypadkach zmiana nie będzie możliwa. Jeśli dla nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić do gminy o  warunki zabudowy. Ta czynność pozwoli nam określić np. czy istnieje możliwość przekształcenia terenu rolniczego w działkę budowlaną. Warunkiem jest, aby przynajmniej jedna z sąsiadujących działek miała dostęp do drogi publicznej bezpośrednio lub przez drogę wewnętrzną, a nawet ustanowienie służebności, a teren, na którym planowana jest budowa objęto zgodą na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze oraz nieleśne.