Blog

  • Data dodania: 28.12.2023
  • Autor wpisu: Magdalena Geraszek
Poniżej chciałabym wskazać najważniejsze zmiany jakie miały miejsce na rynku nieruchomości w 2023 roku.

28 kwietnia
wszedł obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej i przekazania go nabywcy – (przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności) oraz najemcy (przy zawarciu umowy najmu).

3 lipca wprowadzono rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 %. Kredyt był dostępny dla osób do 45. roku życia, które nie i nie posiadały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu bądź domu. Przez 10 lat budżet państwa będzie pokrywał różnicę pomiędzy stałą stopą procentową a oprocentowaniem kredytu zgodnie z 2 proc. stopy procentowej. Maksymalna kwota kredytu wynosiła 500 tys. zł, natomiast dla małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł.

16 lipca weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę deweloperską. Wprowadziły zakaz cesji umów rezerwacyjnych oraz znaczące ograniczenie możliwości dokonywania cesji umów deweloperskich. Wprowadzając zmianę ustawodawca chciał walczyć ze zjawiskiem polegającym na zawieraniu przez flipperów kilku, kilkunastu umów rezerwacyjnych bądź deweloperskich w ramach jednej inwestycji, a następnie przenoszeniu praw wynikających z tych umów na ostatecznego klienta – za cenę wyższą niż wynikającą z pierwotnej oferty dewelopera.

31 sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), które wynosiło 2% wartości nieruchomości. Zwolnienie przysługuje jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich, w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało, żadne z tych praw ani udział w tych prawach.



Również 31 sierpnia weszła w życie ustawa zmieniająca m.in. przepisy dotyczące użytkowania wieczystego gruntów. Stanowi ona kolejny krok w procesie legislacyjnym zmierzającym do stopniowego usuwania z obrotu użytkowania wieczystego.

W dniu 9 listopada opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawierało ono wiele zmian w zakresie wymogów technicznych i usytuowania budynków. Rozporządzenie miało być odpowiedzią na wiele budzących niepokój zjawisk związanych z tzw. patodeweloperką, na które składają się m.in. minimalne odległości pomiędzy budynkami, budowa tzw. mikroapartamentów czy brak koniecznej infrastruktury. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2024 r. Natomiast w odniesieniu do inwestycji, co do których jeszcze przed dniem wejścia w życie nowych regulacji został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub o zmianę pozwolenia na budowę albo co do których zostało dokonane zgłoszenie budowy lub została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, ewentualnie inna decyzja podobna w skutkach, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe. Nowe regulacje wprowadzają znacznie bardziej szczegółowe wymogi w zakresie budowy placów zabaw I tak, obowiązek urządzenia placu zabaw będzie miał zastosowanie zawsze, gdy liczba mieszkań w danej inwestycji przekracza 20 – bez względu na to, czy mamy do czynienia z jednym, czy z wieloma budynkami wielorodzinnymi. Wyjątek (a więc gdy budowa jednego czy też kilku budynków mieszkalnych z liczbą mieszkań powyżej 20 nie wiąże się z obowiązkiem budowy placu zabaw) stanowi sytuacja, w której w odległości do 750 m od takiej inwestycji istnieje plac zabaw ogólnodostępny. Obowiązki związane z budową placu zabaw są mniej restrykcyjne, jeśli budynek będzie usytuowany w zabudowie śródmiejskiej.



Dodano również szereg obowiązków związanych z budową placów zabaw, m.in. odnoszących się do wysokości i parametrów ogrodzenia (w tym od strony parkingów i dróg), powierzchni (co najmniej 1m2 na każde mieszkanie, w przypadku gdy w budynku mieszkalnym będzie od 1 do 50 mieszkań; łącznie 50m2, gdy w budynku znajduje się od 51 do 100 mieszkań; 0,5m2 na mieszkanie, jeśli dana inwestycja przewiduje pomiędzy 101 a 300 mieszkań; oraz 200m2, gdy w zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań. Wprowadzono również wymóg dostosowania placu zabaw do różnych kategorii wiekowych dzieci.

Jak powiedział Heraklit z Efezu „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”, zatem czekamy jakie zmiany przyniesie na rynku nieruchomości 2024 rok.