Czy wiecie, że podatki istniały już 4000 lat przed naszą erą oraz, że wywodzą się ze świadczeń osobistych i darów na rzecz panującego? Początkowo miały charakter dobrowolny, potem zwyczajowy aż wreszcie stały się prawem. Krajem w którym nie ma podatków ani ceł są Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Tymczasem w Polsce podatki są płacone na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy. Wysokość i rodzaje podatków określają przepisy. Wyróżniamy podatki dochodowe (np. PIT), konsumpcyjne (akcyza, VAT) oraz podatki majątkowe (podatki spadkowe, podatki od posiadanego majątku). Poniżej zamieściłam niezbędnik wiedzy na temat podatków związanych z nieruchomościami w pigułce.
Podatek od nieruchomości - zobowiązani są płacić wszyscy właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze gruntów, budynków lub ich części oraz budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość stawek podatku określa uchwała rada gminy. Uwzględnia ona górne granice stawek, które wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podatnicy podatku od nieruchomości składają informacje lub deklaracje do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania (tj. gruntów, budynków itp.). Wzory formularzy określa rozporządzenie Ministra Finansów. Na pytania kto jest zwolniony z zapłaty podatku oraz kiedy i w jaki sposób należy zapłacić podatek od nieruchomości odpowiedzi znajdziecie m.in.
https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/podatek-od-nieruchomosci/.
Podatek leśny - jest dla wszystkich właścicieli lasów i gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków „Ls”, czyli las. Podatnicy podatku leśnego składają do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia lasu. Wysokość podatku zależy od powierzchni lasu a główna stawka podatku wynosi równowartość pieniężną 0,220 m³ drewna od 1 hektara. Deklarację na podatek leśny należy złożyć w terminie do 15 stycznia roku podatkowego a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności, które uzasadniają powstanie tego obowiązku lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania – dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych, w tym spółek nieposiadających osobowości prawnej. Jakie są stawki podatku i kto jest z niego zwolniony można przeczytać na stronie:
https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/podatek-lesny/.
Podatek rolny - to rodzaj podatku, któremu podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej. Z podatku rolnego zwolnione są gminy i Skarb Państwa. W przypadku podatku rolnego obowiązują dwie stawki:
- dla gruntów gospodarstwa rolnego będzie to równowartość pieniężna 2,5 q żyta – od 1 ha przeliczeniowego;
- dla pozostałych gruntów rolnych podlegających podatkowi rolnemu – równowartość pieniężna 5 q żyta – od 1 ha.
Stawki dla podatku rolnego są obliczane na bazie średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
Podatek od spadków i darowizn - (PSD) jest płacony jak sama nazwa wskazuje od nabycia majątku (rzeczy lub praw własnościowych) w drodze spadku, darowizn i dróg pokrewnych. Podatek jest liczony wg skali podatkowej, a zatem jego wysokość zależy od kwoty nabytego majątku oraz stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. Z podatku PSD zwolnione są osoby najbliższe darczyńcy. Gdy otrzymamy prawa do własności danej rzeczy lub praw majątkowych to musimy o tym poinformować urząd skarbowy w terminie jednego miesiąca od dnia nabycia spadku/darowizny. Informacje te wykazujemy na druku SD-3 - jest to zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych lub składamy wspólne zeznanie podatkowe (SD-3 wraz z informacjami o pozostałych podatnikach SD-3/A). Do formularzy należy dołączyć dokumentacje stwierdzającą przedmiot nabycia i od kogo następuje nabycie, wykazującą stopień pokrewieństwa i powinowactwa względem osoby będącej darczyńcą itp. Na podstawie wypełnionego druku SD-3, urząd skarbowy wysyła nam decyzję z kwotą podatku do zapłacenia. Podatek musimy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
O wysokości podatku, grupach podatkowych i inne kwestach związanych z tym rodzajem podatku przeczytać możecie na stronie:
https://www.pitax.pl/wiedza/aktualnosci/podatek-od-spadkow-i-darowizn/.
Podatek od czynności cywilnoprawnych - (PCC) to opłata skarbowa, która zastąpiła opłatę obowiązującą od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Obejmuje on niektóre rodzaje czynności cywilnoprawnych, których przedmiot nie został objęty podatkiem VAT. PCC dotyczy poniższych czynności:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych;
- umowy pożyczki, pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku;
- umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów;
- i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy;
- umowy dożywocia;
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat;
- ustanowienie hipoteki;
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności;
- umowy depozytu nieprawidłowego;
- umowa spółki.
O tym, kto zapłaci PCC decyduje rodzaj czynności. Podatnik musi złożyć deklarację podatkową w formie formularza PCC-3 w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Może zrobić to zarówno osobiście, listownie, jak i elektronicznie. Wysokość podatku to 2% wartości rynkowej danej rzeczy w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych (np. samochodu, komputera, mebli), prawa użytkowania wieczystego (art. 7 ust 1 pkt 1 ust. o PCC), 0,5% kwoty pożyczki w przypadku zawarcia umowy pożyczki. Po więcej informacji zapraszam na stronę:
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00254.
Podatek dochodowy - w literaturze przedmiotu podatek dochodowy definiowany jest jako rodzaj daniny publicznej, której przedmiotem opodatkowania jest dochód, a więc z podatkowego punktu widzenia przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Źródłami dochodu najczęściej są dochody z pracy, ale również emerytura i renta. Wspominam o nich, ponieważ zaliczają się do niego również m.in. najem (np. wynajmowanie komuś mieszkania) i dzierżawa, sprzedaż nieruchomości itp. Od tych zasad obowiązują pewne wyjątki, np. jeśli sprzedaliśmy nieruchomość po upływie 5 lat od momentu, w którym ją kupiliśmy lub wybudowaliśmy (okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego), to podatku nie musimy uiszczać.
Jako dodatkową ciekawostką niech będzie fakt, że budżet Polski w 90% opiera się na podatkach. W tej chwili płacimy aż 12 rodzajów podatków.