Decydując się na wynajem lokalu mieszkalnego warto dowiedzieć się czym jest najem zwykły i okazjonalny oraz czym się różnią.
Czym jest najem zwykły?
Najem zwykły oznacza przekazanie w użytkowanie najemcy określoną w umowie rzecz w zamian za opłacanie czynszu. W kontekście najmu nieruchomości oznacza to po prostu, że osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła korzystać z niego po opłaceniu z góry umówionej opłaty. Podczas przygotowywania umowy najmu mieszkania istotne jest dokładne określenie wysokości czynszu, terminu płatności oraz okresu trwania umowy.
Czym jest najem okazjonalny?
Najem okazjonalny został wprowadzony w Polsce 17 grudnia 2009 r. zmianą ustawy o ochronie praw lokatorów. Tłumacząc dokładnie najem okazjonalny można go porównać do umowy zwykłej, opatrzonej dodatkowym zabezpieczeniem. Najemca powinien w przypadku tej umowy dostarczyć właścicielowi oświadczenie w postaci aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej na żądanie właściciela. Osoba wynajmująca nieruchomość zobowiązana jest do wskazania mieszkania zastępczego na wypadek przeprowadzenia egzekucji oraz dostarczyć potwierdzenie możliwości zamieszkania pod wskazanym adresem. Warto wiedzieć, że samo podpisanie umowy najmu okazjonalnego nie musi być poświadczone notarialnie.
Czym różni się najem okazjonalny od najmu zwykłego?
Główna różnica jaką prezentuje najem zwykły a okazjonalny dotyczy zakresu ochrony stron umowy. W wypadku zakończenia umowy lub braku płatności opłat czynszowych właściciel nieruchomości ma możliwość przeprowadzenia przyspieszonej egzekucji. Większość osób uważa, że taka umowa może być wypowiedziana w znacznie większej ilości sytuacji niż zwykła umowa najmu mieszkania. Panuje przekonanie, że wykaz przyczyn wypowiedzenia może być dowolnie poszerzany. Jest to błędne przekonanie. Najem okazjonalny może być wypowiedziany dokładnie w takich samych przypadkach jak zwykła umowa najmu mieszkania. Istotne jest również, że w przeciwieństwie do zwykłej umowy najmu mieszkania, najem okazjonalny może być zawarty tylko na czas oznaczony. Dodatkowo długość trwania takiej umowy jest ograniczona do maksymalnie 10 lat.
Największym zatem plusem zawarcia umowy najmu okazjonalnego dla właściciela mieszkania jest większa łatwość w egzekwowaniu praw do lokalu w przypadku konieczności eksmisji. Taki rodzaj najmu jest szczególnie korzystny gdy lokatorzy sprawiają problemy lub nie płacą czynszu w terminie.